Web Sitesi Hızını
Arttırma Yolları

müşterilerinizin beklemesinin maliyeti

3 Ocak 2020

Küçük online gecikmeler şirketinize ne kadar büyük paraya mal olabilir?

Kimse beklemeyi sevmez. Tahriş edici ve belli bir noktada insanlar zamanlarının bekledikleri servis veya üründen daha değerli olduğunu fark ederler ve giderler. Şirketler bunu biliyor ve kuyruklama teorisine çok fazla zaman ve kaynak yatırıyor - müşterilerin ne kadar beklediklerini ve bekleme sürelerini nasıl azaltabileceğini belirlemek için verileri kullanan bir operasyon araştırması dalı. Kuyruk teorisi, işletmelere bekleme süresinin kısalmasının yatırıma değip değmeyeceğini analiz etmek için matematiksel bir model sunar ve bir müşteri başka bir yere gitmeden önce ne kadar bekleme süresinin kabul edilebilir olduğuna dair gerçek bir fikir verir.

Aynı model, müşterilerin bir web sitesini terk ettiği eşiği belirlemek için web sunucularını ve web sitesi optimizasyonunu analiz etmek için daha yakın zamanda uygulanmıştır. Yüklenecek bir web sitesinin beklemesinin bankada beklemekten farklı olması nedeniyle - çok uzun sürerse başka bir yere gideceğiz.

Durum:


  • “3 saniye bekledikten sonra trafiğinizin %40'ı sitenizi terk edecektir.” - Lara Hogan, Etsy Mühendislik Müdürü

Büyüyen Beklentileri Karşılayın

Yükleme zamanının, sayfanın terk edilmesine en büyük katkıda bulunan faktör olduğunu ve her zaman olduğunu söyleyerek burada herhangi bir haber kırmıyoruz. 90'lı yılların sonlarından beri, çalışmalar kullanıcı beklentilerini ve kullanıcıların bir web sitesinin yüklenmesini beklemek için sabırlarını analiz ediyor. 1999 yılında optimal yükleme süresi sekiz saniyeydi. 2006'da bekleme süresi dört saniyeye düştü. 2010 yılında , çevrimiçi alışveriş yapanların yüzde 57'si, yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir site bırakacaklarını açıkladı. Bu, beş yıl önceydi. O zamandan beri, tüketicilerin beklentileri artmaya devam etti ve çoğu (yüzde 79) bir web sitesini terk edeceklerini ve iki saniye içinde içerikle etkileşime giremedikleri takdirde asla geri dönmeyeceklerini bildirdiler.

Yükleme Hızı, Şehirde Tek Değildir.

Etkileşim zamanı (TTI) algılanan sayfa hızını ölçmek için kullanılan nispeten yeni bir metriktir. Tüm sayfayı bir kerede yüklemekten ziyade, web geliştiricileri, müşterinin dönüşüm hedefleri tarafından tanımlanan şekilde bir web sayfasının bağımsız bölümlerini ayrı ayrı yükleyebilir. Bir kullanıcının bakış açısından TTI, bir sayfanın kullanılabilir hale gelmeye başladığını belirttiği için anlamlı bir performans ölçüsü sağlar.

Arka uç performansını belirlemek için, ilk bayt (TTFB) zamanı, bir URL isteğinde bulunduğunuzda tarayıcınızın bir web sunucusundan gelen yanıtın ilk baytını alması için gereken süreyi yakalamak için kullanılan yeni bir metriktir.

Sorun:İnternet'te, site performansının iş metrik etkisini gösteren çalışmaların sayısı göz önünde bulundurulduğunda, dünyanın en iyi 100 perakende web sitesi arasında, yalnızca 14 öğenin üç saniyeden daha kısa sürede içerik özelliği oluşturduğunu düşünemezsiniz . Ve tüm partinin ortalama TTI'sı 5.2 saniyeydi — iki ila üç saniyelik eşiğe göre oldukça yavaştı. Peki sorun nedir?

Sayısız Görüntüleme Ortamı

Web'i kullanımımız her zamankinden daha çok durumdur. Hızlı bir ağa bağlı bir masaüstünde uçan web sitelerinin de kalabalık bir kablosuz ağa bağlı bir akıllı telefon üzerinde rahat ve kullanımı kolay olması gerekir. Bu, başındaki göreceli olarak sabit bir kullanıcı deneyimi döndürür ve web sitelerini daha önce hiç olmadığı kadar çok yönlü hale getirmeye zorlar. Zengin içerikle doldurulmuş dinamik sayfalara olan talebin her zamankinden daha yüksek olduğu gerçeğini de ekledik. Optimal kullanıcı deneyimleri ve site performansında neden sürekli bir düşüş olduğunu görmek oldukça kolay.

Güvenmeyin...marka sadık

Bir çok işletme, kendi markalarına veya şirketlerine karşı kendi yakınlıkları tarafından körleştirilir; bu da ortalama müşterilerinin web sitelerinde eksiklikleri tolere edebileceğini varsayar. Gerçek şu ki, çoğu müşteri bilinçsizce dönüştürülmemesi için herhangi bir neden arıyor ve özellikle ilk ziyaret sırasında yavaş bir web sitesi kesinlikle web sitenizi terk etmek ve başka bir yere gitmek için geçerli olabilir.

Güvenmeyin...teknoloji veya ağlar

Sayfa büyümesi ve sürekli artan kullanıcı beklentileri, teknoloji ve ağların ilerlemesiyle azaltılamayacak ciddi performans sorunları ortaya çıkarmaktadır. Çoğu işletme en iyi senaryolarda web sitelerine odaklanma eğilimindedir ve web'in en kötü durum senaryolarıyla aşırı yüklenildiğini reddetmektedir. Unutmayın, web sitenizi daha hızlı bir bağlantı ile daha yeni bir donanım üzerinde test ediyorsunuz ve veri merkezinize nispeten yakınsınız. Sitenizin performansını gerçek anlamda anlamak için, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların sitenizi çok çeşitli ekranlarda ve ağ hızlarında nasıl yaşadıklarını düşünün.

Çözüm:Şirketler, müşterilerinin bir web sayfasının yüklenmesini beklemesinin finansal etkilerini gerçekleştirmeye başlıyor. Perakende devleri, Wal-Mart ve eBay, her iki sitenin ortalama sayfa boyutu ve kaynak istekleri önemli ölçüde artsa da, TTI'larını her ikisi de geçtiğimiz yıl içinde üç saniyenin altına indirdi. Bu şirketler tam olarak ne yapıyor?

Sorunlu Sayfaları Teşhis Etme

Aşağıdaki düzeltmelere koşmaya başlamadan önce, sitenizin şu anda nasıl performans gösterdiğini belirleyelim. GTMetrix ve Pingdom gibi Google ve Yahoo tarafından desteklenen sayfa hızı test araçları , web sitesi performans göstergelerine ücretsiz olarak değerli bilgiler sağlar ve web geliştiricilerinin en yeşilini eğitmek için puanlar ve düz dil önerileri oluşturabilir.

Doğru Ana Bilgisayarı Seç

Sitenizin hızına dalmak için ilk yer, barındırma sağlayıcınızdır. İşletmenizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek güvenilir bir ana bilgisayar seçtiğinizden emin olun. Ile barındırma, sizin için ne ödeme olsun. Uygun maliyetli barındırma çözümlerine olan talep hızla artıyor ve vicdansız barındırma sağlayıcıları, işinizi halletmek için hizmetten ve hızdan ödün vermeden herhangi bir sorun yaşamıyor. Bir barındırma sağlayıcısı ve paketi seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar .

Gzip İle Sıkıştır

Bir HTTP isteği yapıldığında, içerik sunucudan istemciye gider (ve tersi). Yolculuk başlamadan önce içeriğin Gzip ile sıkıştırılması, her bir talebi işlemek için gereken süreyi azaltır.

CDN Kullan

İçerik dağıtım ağı (CDN), içeriği daha verimli bir şekilde sunmak için çeşitli konumlara dağıtılmış bir web sunucuları topluluğudur. CDN'lerin avantajları ve dezavantajları vardır.

Canlı Tutmayı Etkinleştir

Bu kesinlikle web sitesi optimizasyonu meyvesi düşük asılı iken, birçok üst perakendeci siteleri hala bunu uygulamak için başarısız. Keep-alive, web sunucusu ile web tarayıcısı arasında bir iletişim yöntemidir ve aslında “Tek seferde bir dosyadan daha fazlasını yakalayabilirsiniz.” İşte nasıl yapılacağı.

Tarayıcı Önbellekleme Arkadaşınız

Önbelleğe alma, tarayıcıda daha önce yüklenmiş olan sayfa kaynaklarında “tekrarlanan içerik” öğesinin önbelleğe alındığını hatırlatır. Bu, tekrarlanan içeriğin önbelleğe alınmasına ve yeniden yüklenmesine gerek olmaması anlamına gelir. Meraklı nasıl kurulur ?

Yönlendirmeleri Azalt

Her yönlendirme, ek bir HTTP isteği oluşturur. Daha fazla sahip olduğunuzda, siteniz ne kadar yavaş olur. Google, yeniden yönlendirmeyi en aza indirmek ve sunucu hızını artırmak için bazı pratik yöntemler önerir .

Kodu Kısalt

Küçültme, betiklere ve stil sayfalarına uygulandığından, yeni satır karakterleri, boşluklar ve yorumlar gibi gereksiz karakterleri ortadan kaldırır; sayfa boyutunuzu azaltır, ağ gecikmesini azaltır ve yükleme süresini hızlandırır. Will Peavyminifyer ve Autoptimize (WordPress için) gibi araçlar kodunuzu optimize edebilir ve sıkıştırabilir ve CDN'yi de destekler.

Resimleri Sıkıştır

Görüntü sıkıştırması, bir görüntünün kalitesini kabul edilemez bir düzeye düşürmeden, bir grafik dosyasının boyutunu (bayt cinsinden) azaltır. Retina ekranlı monitörlerin benimsenmesiyle, bu bir miktar 22'dir. Rekabetçi kalmak için, web geliştiricileri ve tasarımcıları bir şekilde büyük, yüksek çözünürlüklü görüntüler sunarken aynı zamanda büyük bir banner görüntüsünün Sitenin yükleme hızı. Uygunsuz görüntü formatlama ve sıkıştırma eksikliği son derece yaygın performans suçlularıdır. Geliştirilmiş yükleme süreleri için görüntülerin nasıl sıkıştırılacağını ve yeniden biçimlendirileceğini öğrenin . Ayrıca, Photoshop'unuz yoksa ve “Web için Kaydet” i yapamıyorsanız, sitenizin resimlerini optimize etmek için bazı araçlar aşağıda belirtilmiştir:


En Üstteki CSS Ve En Alttaki JS

Web sitenizin daha hızlı yüklenmesini istiyorsanız, CSS'nizi kodunuzun üst kısmına ( bölümünde) ve alttaki JavaScript’e yerleştirin. Bu, ilk önce CSS'yi yükler, böylece kullanıcılar önce sayfanın önemli öğeleri yüklemesini görebilir ve kullanıcılara sitenin gerçekte yüklemeden önce yüklemesini tamamlamış olduğu izlenimini verir - anında TTI desteği. Bir örnek için, W3 Okulları'na göz atın.

Birileri Mi Yok ?

Katmanın altında mümkün olduğunca çok bilgi içermeyen komut dosyasıyla birlikte çok fazla gösterme yapın ve kullanıcıların başlangıçta görünür olan web sayfasıyla hızlı bir şekilde sunulmasına izin verin. Sürükle ve bırak gibi etkileşimli davranışlar, tüm sayfa yüklenene kadar kullanıcı için kullanışlı değildir; bu nedenle, sayfa yüklenene kadar olabildiğince fazla içerik ve işlevsellik ertele. Daha fazla bilgi için buraya gidin .

Başka ipuçları veya sorular var mı? Onları yorumlarda bırakın ve size en kısa sürede geri döneceğiz.

İlgili Makaleler

  • Bize Projenizden Bahsedin

  • Ekibimiz Fiyat Teklifinizi Hazırlasın

  • Kaliteli Hizmet Sahibi Olun

WhatsApp Hattı